Elektrik Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Dünyamızdaki enerji sorunları ve ekonomiden dolayı yaşanan sıkıntılar nedeniyle artık tasarruf zamanı gelmiştir. Sizlerde aşağıdaki maddeleri uygulayarak tasarruf sağlayabilirsiniz.

Mart 2, 2022 - 23:18
 0  168
Elektrik Tasarrufu Nasıl Yapılır?
Elektrik Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Enerji kaynaklarının giderek tükendiği dünyamızda çevre konusunda üzerimize düşen sorumlulukları ne yazık ki yeterince yerine getiremiyoruz. Yaşanabilir bir çevreye sahip olabilmek için mevcut kaynaklarımızı en doğru şekilde kullanmayı öğrenmeliyiz.

Not: Hesaplamalar KKTC Sınırları içerisindeki 02.03.2022  fiyat tarifeleri üzerinden hesaplanmıştır.

Siz de aşağıdaki uygulaması basit önerileri dikkate alarak evinizde enerji tasarrufu sağlayabilir ve masraflarınızı azaltırken çevresel sürdürülebilirliğe katkıda bulunabilirsiniz.

  • Öncelikle evinizdeki tüm ışıkları led ampüller ile değiştirmelisiniz. Sadece led ampül değiştirerek ne kadar kazanç sağlayabilceğinizin özeti aşağıdadır.

Örneğin 100w halojen ampul günde 10 saat yansa 1kw eder. Evde  3 ışık yansa günlük 3kw eder. Ayda 90kw eder buda ortalama 200-225₺ arasında bir rakama denk gelir. Bakın sadece ışıklardan. Siz evdeki tüm ışıkları eğer led 6w led ampüller ile değiştirseniz ve günde 10 saat yanarsa  bir ay sonunda 18kw elektirik tüketir. Buda ortalama 45₺ gibi bir tutara denk gelmektedir.

  • Elektronik eşyalarınızı en az A++ veya daha üzeri A+++ olmasına mutlaka dikkat ediniz.
  • Yaz aylarında klımanızı eko mod ve 25 derecede tutmaya özen gösteriniz.

Sizlerinde tasarruf hakkında düşünceleri var ise bizlerle paylaşabilirsiniz. Aşağıdaki yorum kısmından yazabilirsiniz.

kktcportal Kuzey Kıbrıs ın En Tarafsız ve En Hızlı Haber Portalı İletişim: [email protected]