Pozitif temaslılar karantina süreçleri boyunca ödenecekler

1/2021 sayılı Kıbrıs Türk Sosyal Sigortalar Yasası Kapsamında Sigortalı Olanlara Verilecek Karantina Ödeneği Hakkında Yasa Gücünde Kararname ve 2/2021 sayılı Sosyal Güvenlik Yasası Kapsamında Sigortalı Olanlara Verilecek Karantina Ödeneği Hakkında Yasa Gücünde Kararname 20 sayı ve 25.01.2021 tarihli Resmi Gazetede yayımlanmıştır.

Ocak 28, 2021 - 06:58
 0  655
Pozitif temaslılar karantina süreçleri boyunca ödenecekler
KKTC SİGORTALAR DAİRESİ

Belirtilen Yasa Gücünde Kararnameler, 16/1976 sayılı Kıbrıs Türk Sosyal Sigortalar Yasası veya 73/2007 sayılı Sosyal Güvenlik Yasası kapsamında sigortalı olanlardan Covid-19 pozitif çıkan vakaların temaslılarını kapsamakta olup söz konusu temaslılara, Sağlık Bakanlığınca zorunlu olarak karantinada tutulmuş olmaları nedeniyle karantinada geçirdikleri sürelere karşılık ödenek verilmesini düzenlemektedir.

1. Sigortalının karantina ödeneği alabilmesi için; halen çalışıyor olup yüz yirmi günü, karantinaya alındığı tarihten önceki on iki takvim ayı içinde olmak üzere toplam en az yedi yüz yirmi gün işsizlik sigortası primi ödenmiş olması koşuldur.

2. Başvurular Sosyal Sigortalar Dairesi şubelerinden veya online olarak ssd.gov.ct.tr adresinden yapılacaktır. Online başvuru yapanların ekte sunulması gereken belgeleri başvurularını takiben daireye sunmaları gerekmektedir.

3. Karantina ödeneğinin başlangıç tarihi 25.1.2021 olup söz konusu tarihte halen karantinada olan ve bu tarihten sonra karantinada geçirdikleri süreyi Sağlık Bakanlığından temin edecekleri yazı ile belgeleyen temaslı sigortalılar işbu karantina ödeneğinden yararlanabileceklerdir.25.01.2021 tarihinden önce karantinada olup, karantina süresini tamamlayan sigortalılar 1/2021 ve 2/2021 sayılı Yasa Gücünde Kararnameler kapsamında müracaatta bulunamazlar.

kktcportal Kuzey Kıbrıs ın En Tarafsız ve En Hızlı Haber Portalı İletişim: [email protected]