KKTC Tapu Türleri ve Anlamları - Kıbrıs Tapu Koçan Sorgulama

KKTC Koçan (Tapu) Çeşitleri Neler?

KKTC Tapu Türleri ve Anlamları - Kıbrıs  Tapu Koçan Sorgulama

Türkç Koçanı Nedir? Türk Tapulu Evler

Kıbrıs emlak sektörünün en değerli tapusu diyebiliriz Türk koçanı için. Gayrimenkul sahibinin kimliği fark etmeksizin, 1974 yılından önce sahip olunan gayrimenkulün tapusu anlamına geliyor. Özellikle Türkiye’den gelip KKTC’de ev almak isteyenler, eşdeğer ve tahsis için soru işareti ihtimalini düşünerek, Türk koçanlı konut konusunda yoğunlaşıyor. En fazla Türk koçanlı gayrimenkulün bulunduğu bölge ise Lefkoşa. 

Maalesef sektöre zarar veren ve günübirlik kazancı kar sayan bazı emlakçı ve inşaatçılar, bu zaafı kullanarak tahsis koçanı bile Türk koçanlı diye satabiliyor.

O yüzden bir arazi veya konutu almadan önce, mutlaka tapu dairesinden Kıbrıs’ta “search” tabiriyle bilinen tapu incelemesini yaptırın. Gerekirse bir avukatlık bürosundan destek alın. 

Eş Değer Koçan Nedir? Eş Değer Tapulu Evler

Türk koçanı — Türk tapusu için nasıl ki 1974 öncesi sahip olunan gayrimenkullerin belgesi dediysek, eşdeğer koçan — eşdeğer tapu da 1974 sonrasında Kıbrıs emlak sektörü sözlüğüne giren bir terim. 

Kıbrıs Türk Barış Harekatı öncesi Güney’de yaşayan birçok Kıbrıslı Türk,  harekat sonrası mallarını orada bırakarak Kuzey’e yerleşti. Devlet de onlara Güney Kıbrıs’ta bıraktıkları mal karşılığı, Kuzey Kıbrıs’ta gayrimenkul verdi. İşte bir nevi takasla elde edilen gayrimenkuller için eşdeğer koçan — eşdeğer tapu çıkarıldı. Eşdeğer koçanlar için birkaç yıl öncesine kadar ‘acaba mı’ endişesi vardı sektörde, artık yok. Bankalar eşdeğer koçanlı gayrimenkulleri ipoteğe alıyor, eşdeğer koçana kredi veriyor. Kuzey Kıbrıs geneline bakınca, Girne’de büyük oranda eşdeğer koçan var diyebiliriz. 

Tahsis Koçan Nedir? Tahsis Tapulu Evler

Kuzey Kıbrıs tapuları arasında durumu henüz tam anlamıyla netlik kazanmayan bir tapu çeşidi tahsis koçan. 

Tahsis koçan — tahsis tapu 1974 Kıbrıs Barış Harekatı sonrası, Türkiye’den gelip adaya yerleşenlere devletin verdiği gayrimenkuller için çıkan tapu çeşidi. 

Yani tapunun garantisi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti. 

Genelde Kuzey’de kalan Rum malları tahsis koçanlı olarak geçiyor. 

Ve olası bir Kuzey Kıbrıs — Güney Kıbrıs anlaşmasında, ilk akla gelen bu tapunun akıbeti oluyor. O yüzden yatırım yaparken garanti adım atmak isteyenler, Türk koçan veya eşdeğer koçanı tercih ediyor. Risk varsa, yüksek kazanç vardır düşüncesinde olanlarsa, daha uygun fiyatla tahsis koçanlı gayrimenkul yatırımına devam ediyor.