KKTC Telefon Dairesi Özelleşiyor

Altyapı çalışmalarıyla ilgili konuşan Başbakan Saner, Telefon Dairesi’nin farklı bir modelde yapılandırılacağını ifade ederek, “Daire’nin özelleştirilmesi görüşülüyordu. Kamu – Özel ortaklığı çerçevesinde bir proje için çalışıyoruz. Son noktaya gelindi. Ulaştırma Bakanı titizlikle çalışıyor. Sonucu, en kısa sürede halkımızla paylaşacağız” dedi.

Temmuz 20, 2021 - 16:25
 0  483
KKTC Telefon Dairesi Özelleşiyor

Başbakan Ersan Saner, BRT’de Gazeteci Levent Kutay’ın sunduğu programa katılarak, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

“İKİ DEVLETLİLİK FORMÜLÜ ŞEKİLLENECEK”

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 20 Temmuz kutlamaları kapsamında bugün KKTC’ye gerçekleştireceği ziyaretle ilgili konuşan Başbakan Saner, Erdoğan’ın açıklamalarıyla ilgili herkesin bir takım beklentiler içinde olduğunu, yapılacak açıklamalarla, Türk tarafının “İki Devletlilik” formülünün şekilleneceğini düşündüğünü ifade etti.

Saner, Kıbrıslı Türklerin, Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte hareket ettiği sürece, bir yerlere ulaşabileceğini ve ancak birlikte hareket ederek Kıbrıs’ta özne olabileceğini söyledi.  

Erdoğan’ın, 9 bakan ve pek çok Milletvekili ile birlikte KKTC’ye geleceğini anımsatan Saner, Kıbrıslı Türklerin kültürleri gereği “en iyi şekilde” ağırlayacaklarını aktararak, tüm vatandaşları, Erdoğan ve beraberindekileri karşılamak için Meclis önü ile tören alanlarına gitmeye davet etti.

Saner, “Bizler, kahve içmeye gelen misafiri yemeğe, akşam yemeğine gelenleri de yatıya davet eden bir halkız” dedi.

“SAYIN ANA MUHALEFET LİDERİNİN TÖRENLERE KATILMAMASI BENİ ÜZMEKTE”

CTP ile TDP’nin, Erdoğan’ın konuşma yapacağı Meclis Genel Kurulu’na katılmama kararına saygı duyduğunu ifade eden Saner, “Ancak 20 Temmuz törenlerine Sayın CTP Genel Başkanı’nın katılmaması, tören alanlarında bulunmaması beni üzmektedir. Bu bayram, toplumun bayramıdır. Kendi içlerinde, bu konuyu iyi değerlendirmeleri gerek diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

TELEFON DAİRESİ ÖZELLEŞTİRİLİYOR

Altyapı çalışmalarıyla ilgili konuşan Saner, Telefon Dairesi’nin farklı bir modelde yapılandırılacağını ifade ederek, “Daire’nin özelleştirilmesi görüşülüyordu. Kamu – Özel ortaklığı çerçevesinde bir proje için çalışıyoruz. Son noktaya gelindi. Ulaştırma Bakanı titizlikle çalışıyor. Sonucu, en kısa sürede halkımızla paylaşacağız” dedi.

5G VE FİBER OPTİK

5G ve her eve fiber optik kablo için canla başla çalıştıklarını söyleyen Saner, “Yeni neslin ihtiyaçlarını artık başka şekilde karşılamak mümkün değil” diyerek, ‘yap – işlet – devret’ modeline ilişkin çalışmaların sürdüğünü, şartlar oluşur oluşmaz, gelişmeleri kamuoyu ile paylaşacaklarını aktardı.

“ÜÇÜNCÜ DOZ AŞIMI YAPTIRDIM”

Geçtiğimiz hafta, 3’üncü doz Sinovac aşısını yaptırdığını söyleyen Saner, “Vatandaş dilediği an, dilediği hastane ya da sağlık ocağında aşısını yaptırabiliyor. Üstelik henüz 63 ülke aşı ile tanışmamışken, bizler vatandaşlarımıza aşı seçeneği bile sunuyoruz” dedi.

23 Haziran itibariyle, eğitim ve turizm sektörünü aşıladıklarını ifade eden Saner, “Eğitim sektöründe aşılanmayanlar olduğu bilgisi geldi. Bizim hedefimiz, Eylül ayında yüz yüze eğitimin başlaması” şeklinde konuştu.

kktcportal Kuzey Kıbrıs ın En Tarafsız ve En Hızlı Haber Portalı İletişim: [email protected]