KKTC İşitme Cihazları ve Pilleri

Kuzey Kıbrıs İşitme Cihazları ve Pilleri

KKTC İşitme Cihazları ve Pilleri
KKTC İşitme Cihazları ve Pilleri

İşitme Cihazı Markaları

İşitme Cihazı Tipleri

İşitme kayıplı insanların bir çoğu işitme cihazından fayda sağlayabilir. İşitme cihazları farklı teknik özelliklere sahiptir ve farklı boyutlarda değişik modellerden oluşur. İşitme cihazları her ne kadar işitme sorunlarını çözmek için kullanılsa da dış görünüş olarak da kullanıcıları memnun etmek için sürekli bir gelişim/değişim yaşamaktadır. Teknoloji ve endüstriyel tasarımın her geçen gün geliştiği dünyamızda işitme cihazları da bundan nasiplenmektedir. Yıllardır boyutları git gide küçülmekte, kablosuz bağlantı, eş zamanlı çalışma ve dış etkenlere karşı daha dayanıklı olma gibi yenilikler sunmaktadır. Endüstriyel tasarımcılar farklı renkler ve şekillerde işitme cihazlarını tasarlamakta ve kullanıcılar için estetik kaygılarından biraz daha sıyrılmalarını sağlamayı amaçlamaktalar.

Günümüzde kullanılan işitme cihazlarının temel tipleri şunlardır;

CIC
Completely In the Canal – Tamamen Kanal İçi

CIC modeller çok küçüktür ve kulağınızda neredeyse görünmezdir. Kulak kanal genişliği uygun olan kişiler tarafından kullanılabilir. Çok küçük pilleri nedeni ile aynı zamanda el becerisi de gerektirmektedir. CIC modeller ileri dereceli işitme kayıpları için uygun değildir.

ITC
In The Canal – Kanal İçi

CIC modelden biraz daha büyük olan ITC modeller, tıpkı CIC gibi kulak kanalının derinine yerleştirilir. CIC modelden biraz daha büyük pil kullanır ve hafif dereceli işitme kaybından, orta dereceli işitme kayıplarına kadar rahatlıkla kullanılabilir.

ITE
In The Ear – Kulak İçi

Bu tip işitme cihazları daha geniş aralıkta işitme kayıpları için kullanılabilir. Daha büyük ebatları sayesinde, kulak içi modellerin içerisine büyük amplifikatörler yerleştirilebilir. Bu sayede ileri dereceli işitme kayıplarına kadar cevap verebilir. Büyük olmaları aynı zamanda kullanımlarını daha kolay kılar.

RIC / RITE
Receiver In Canal – Kanal İçi Hoparlör
Receiver In The Ear – Kulak İçi Hoparlör

RITE model işitme cihazlarında hoparlör, işitme cihazının kulak arkasında kalan kabininin içinde değil, ultra ince bir hortumun ucunda muntazam bir biçimde kulak kanalınıza yerleştirilir. Hoparlör kulak kanalında yumuşak ve açık bir kubbe içinde ile ya da mikro kalıp içerisine yerleştirilerek kullanılır. RITE teknolojisi daha iyi ses kalitesi ve yüksek seviyede konfor sunar.

BTE
Behind The Ear – Kulak Arkası

Kulak arkası modeller daha büyük amplifikatör ve daha büyük pile sahip olduklarından kanal içi cihazlara göre daha güçlüdürler. Son derece dayanıklıdırlar ve bu onları özellikle çocuklar için mükemmel bir seçim haline getirir. Ten ve saç renginize uyumlu birçok farklı renk seçeneği mevcuttur. Kulak arkası işitme cihazlarında tüm elektronik parçalar kulak arkasına yerleştirilen kabin içerisinde yer alır ve ses kulak kanalınıza, bir ucu işitme cihazının boynuzuna tutturulmuş diğer ucu ise bir kulak kalıbının içine montajlanmış şeffaf bir hortum aracılığı ile gönderilir.

BTE SP
Behind The Ear SuperPower – Süper Güçlü Kulak Arkası

Süper Güçlü Kulak arkası modeller çok daha büyük amplifikatör ve daha büyük pile sahip olduklarından son derece güçlüdürler. Son derece dayanıklıdırlar ve bu onları özellikle çok ileri dereceli işitme kaybına sahip kişiler için mükemmel bir seçim haline getirir. Ten ve saç renginize uyumlu birçok farklı renk seçeneği mevcuttur. Süper güçlü kulak arkası işitme cihazlarında tüm elektronik parçalar kulak arkasına yerleştirilen kabin içerisinde yer alır ve ses kulak kanalınıza, bir ucu işitme cihazının boynuzuna tutturulmuş diğer ucu ise bir kulak kalıbının içine montajlanmış şeffaf bir hortum aracılığı ile gönderilir.