Covid'den Sonra Hala Öksürüyor musunuz? İşte nedeni ve çözümü

Covid'den Sonra Hala Öksürüyor musunuz?  İşte nedeni ve çözümü

Öksürük, özellikle COVID pandemisi vurduğundan beri sosyal olarak garip bir semptomdur.

Sorun şu ki, enfeksiyon geçtikten sonra öksürük haftalar veya aylarca devam edebilir. İnsanların yaklaşık % 2,5'i COVID ile enfekte olduktan bir yıl sonra hala öksürüyor .

Tekrarlayan bir öksürük, çalışma kapasitenizi zayıflatabilir, sizi tıbbi faturalarla baş başa bırakabilir ve başkalarının COVID'yi yayıyor olmanızdan korkmasını istemediğiniz için sosyal ortamlardan çekilmenize neden olabilir.

Bir pratisyen hekim olarak, COVID sonrası öksürüklerini düzeltebilecek bir şey olup olmadığını soran hastalara sahibim. İşte nasıl cevap veriyorum.

COVID öksürüğüne ne sebep olur?

COVID'nin öksürüğe neden olması şaşırtıcı değil çünkü virüs , burun kanallarımızdan akciğerlerimize kadar solunum yolumuzu etkiliyor .

Öksürük, vücudun virüs, toz ve mukus gibi istenmeyen tahriş edici maddelerden kurtulma yollarından biridir. Solunum yolunda “yabancı” bir şey tespit edildiğinde , tahriş ediciyi temizlemesi gereken öksürüğe neden olmak için bir refleks tetiklenir .


Bu etkili bir koruyucu mekanizma olsa da, COVID virüsünün yayılma şekli de budur . Bu, virüsün dünyayı bu kadar etkili ve hızlı bir şekilde dolaşmasının bir nedenidir.

Kovid'den sonra öksürükler neden devam eder?

Enflamasyon, bağışıklık sistemimizin COVID ile savaşmak için kullandığı bir savunma sürecidir. İltihaplı dokular hem şişer hem de sıvı üretir. Bu, virüs gittikten sonra bile uzun sürebilir.

Öksürük, tümü iltihaplanmayı içeren dört temel nedenden herhangi biri nedeniyle devam edebilir:

  1. üst solunum yolları (burun yolları ve sinüsler) iltihaplı kalırsa, üretilen sıvı boğazınızın arkasına damlar ve “burun sonrası damlama”ya neden olur. Bu, “boğazını temizleme”, yutkunma ve/veya öksürme ihtiyacı hissetmenize neden olur.

  2. akciğerler ve alt solunum yolları etkilenirse, öksürük vücudun sıvıyı temizlemeye çalışma ve orada hissettiği şişkinlik yoludur. Bazen çok fazla sıvı olmaz (bu nedenle öksürük “kuru” olur), ancak akciğer dokusunun şişmesi yine de öksürüğü tetikler.

  3. nöral yollar , iltihabın gizlendiği yer olabilir. Bu, sinir sisteminin merkezi (beyin) ve/veya çevresel (sinirler) dahil olduğu ve öksürüğün esas olarak solunum dokularından kaynaklanmadığı anlamına gelir.

  4. Daha az yaygın ancak daha ciddi bir neden, akciğer dokusunun iltihaplanma nedeniyle yaralanması olabilir, bu durum “ interstisyel akciğer hastalığı ” olarak adlandırılır. Bunun solunum uzmanları tarafından teşhis edilmesi ve yönetilmesi gerekir.

İlginç bir şekilde, insanlar hastaneye kaldırılacak kadar hasta olup olmadıklarına bakılmaksızın öksürük de dahil olmak üzere bir dizi COVID sonrası semptom yaşayabilirler . Bazı hastalar bana COVID enfeksiyonu sırasında özellikle rahatsız olmadıklarını söylüyor, ancak enfeksiyon sonrası öksürük onları çıldırtıyor.

Ne zaman kontrol ettirmelisiniz?

Öksürüğü COVID sonrası öksürük olarak etiketlememek ve kronik öksürüğün diğer ciddi nedenlerini gözden kaçırmamak için dikkatli olmalıyız.

Dikkat edilmesi gereken bir şey, COVID üzerine ikincil bir bakteriyel enfeksiyondur . İkincil bir enfeksiyonunuz olabileceğine dair işaretler şunları içerir:

  • öksürük tipinde bir değişiklik (kulağa farklı, daha sık geliyor)
  • balgam/balgamda değişiklik (artan hacim, kan varlığı)
  • ateş, göğüs ağrısı, kalp çarpıntısı veya kötüleşen nefes darlığı gibi yeni semptomlar geliştirmek.

Diğer potansiyel olarak ciddi hastalıklar, kalp yetmezliği ve akciğer kanseri de dahil olmak üzere kronik öksürüğe neden olabilir, bu nedenle öksürüğünüzün nedeni hakkında herhangi bir şüpheniz varsa, bir muayene olun.


 

Öksürme nasıl geçer? Öksürük nasıl geçer?

Öksürük esas olarak post-nazal akıntıdan kaynaklanıyorsa, pastilleri emmek, tuzlu suyla durulamak, burun spreyleri ve dik bir duruşta uyumak gibi bunu azaltacak önlemlere yanıt verecektir.

Bazı kişilerde öksürük refleksinin eşiğinin düşürüldüğü öksürük aşırı duyarlılığı gelişebilir , bu nedenle öksürüğü başlatmak çok daha az zaman alır. Soğuk algınlığına karşı yaygın bir tepkidir ve vücudumuzun daha az hassas bir duruma “sıfırlanması” biraz zaman alabilir.

Kuru veya gıdıklayan bir boğaz öksürük refleksinizi tetikliyorsa, çözümler arasında suyu yavaşça yudumlamak, bal yemek veya içmek ve burnunuzdan yavaşça nefes almak yer alır.

Burnunuzdan yavaş nefes alarak, boğazınızın arkasına çarpan hava önce burun boşluklarından geçerek ısınır ve nemlendirilir. Bu nedenle öksürük refleksinizin tetiklenmesi daha az olasıdır ve zamanla aşırı duyarlılığınız yerleşmelidir.

 
Çayınıza su yudumlamak veya biraz bal eklemek yardımcı olabilir. Unsplash/Nitish Meena

Sebep akciğerlerdeki iltihaplanmadan kaynaklanıyorsa, kontrollü solunum egzersizleri ve solunan buhar (sıcak bir duşta veya buharlaştırıcı aracılığıyla) yardımcı olabilir.

Yoğun mukus, sıvıyı buhara dönüştüren ve doğrudan ciğerlerinizde oluşan mukusa ileten nebulizatör adı verilen bir cihaz aracılığıyla salin solunarak daha sulu hale getirilebilir . Bu, öksürük ile temizlemeyi kolaylaştırır.